בית אבות לתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש הינו בית אבות שתפקידו לשרת קשישים, אשר עברו אבחון באמצעות רופא פסיכיאטרי או רופא גריאטרי שקבעו כי מדובר על תשושי נפש.

תשישות נפש, יכולה לבוא לידי ביטוי בבעיית זיכרון, התמצאות במרחב, בעיות שיפוטיות, דמנציה אלצהיימר ועוד. בבתי אבות רגילים, יכולה להיות מחלקה מיוחדת עבור תשושי נפש או שישנם בתי אבות שמיועדים רק לתשושי נפש. ההגנה והצוות של בית אבות לתשושי נפש היא מקסימלית, ניתן למצוא צוותים מסורים כמו אחיות, רופאים, כוח עזר ועובדים סוציאליים, אשר מתמחים בטיפול בתשושי הנפש הקשישים.

ישנן כמה דרגות של תשישות נפש ולכן המחלקות מסווגות לסוגים השונים, כאלה שפחות חמורים וכאלה שהם מקרים חמורים יותר. מה שחשוב לדעת לגבי בית אבות לתשושי נפש הוא, שבתי האבות הללו, מאכלסים קשישים עם בעיות שיטיון {דמנציה} או אלצהיימר. אנשים אלה, זקוקים להשגחה צמודה וטיפול יום יומי כמו: רחצה, הלבשה אכילה, הליכה לשירותים ניידות ועוד.

הקשישים שהם תשושי נפש נשמרים בהקפדה ואינם יכולים לצאת את בית אבות לתשושי נפש, בגלל הסכנה שהם עלולים להיאבד. האחריות של בית אבות לתשושי נפש היא מוחלטת ולכן המשפחה הקרובה של תשושי הנפש משכנת אותם בבתי אבות המיועדים לכך.

הבחירה בין בית אבות לתשושי נפש, לבין מחלקה לתשושי נפש חייבת להתבצע על פי דרגת החומרה של הקשיש או הקשישה, הפרמטר הינו מכריע ולכן יש לבצע אבחון של רופא גריאטרי מוסמך העוקב אחר התנהגות הקשיש.

מה כדאי לוודא לפני שמשכנים קשיש בבית אבות לתשושי נפש?

יש לוודא, כי בית אבות לתשושי נפש, פועל על פי הרישיון של משרד הבריאות. יש לוודא כי בית אבות לתשושי נפש, נמצא קרוב למקום מגוריכם, כך שתוכלו לבקר את האימא או האבא הנמצאים בבית אבות לעיתים קרובות.

חשוב לבדוק, כי כל השירותים הניתנים בית האבות, מותאמים לקשישים שמוגדרים כי הם תשושי נפש, אך אם מדובר על קשישים הנמצאים בבית אבות רגיל, שמצבם הנפשי מידרדר, והם מתחילים ללקות במצבים כמו שכחה ושיטיון, יש לדאוג להעבירם אל בית אבות לתשושי נפש כך שיוכלו לקבל טיפול מתאים למצבם החדש.

אם אתם מעוניינים באמת בטיפול מסור, כדאי כי תיפנו לרשת של בתי אבות כמו קבוצת מרגוע, המתמחה גם בטיפול מיוחד ומקצועי עם צוות מסור עבור תשושי הנפש.

בית אבות פרטי, יהיה מתאים יותר מאשר בית אבות ממשלתי, היות ושם יקיריכם, יקבלו את הטיפול ההולם והטוב ביותר עבורם מצוות רפואי המורכב מרופאים פסיכו גריאטריים בעלי שנות וותק רבות, צוות אחיות מסור, המתמחה בטיפול של תשושי נפש בכל הדרגות, כוח עזר, עובדים סוציאליים ועוד. כילדים להורים תשושי נפש, חשוב כי תוודאו לגבי הפעילות המוענקת לתשושי הנפש, כדאי לברר מי הם בעלי המקצוע כמו מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים ועוד.

היכן ממוקמים בתי אבות לתשושי נפש ברשת נוף אבות?

ברשת של נוף אבות ישנם שני בתי אבות לתשושים בנפש, ניתן למצוא בצפת, נוף עכו. ההשגחה ל תשושי הנפש, הינה סביב השעון, כלומר 24 שעות ביממה.

ישנה התייחסות לצלילות הדעת ולבריאות פיזית אך קיימת נטייה לתשושי הנפש להתפרצות של מחלות נפש שונות, חשוב כי הצוות יעניק טיפול תרופתי ומרגיע.

בגלל שלעולם אין לדעת, מתי תהיה התפרצות של הקשיש תשוש הנפש, הצוות חייב להיות מוכן כל העת, כלומר הצורך להיות בסביבתם של תשושי הנפש 24 שעות הוא הכרחי.

הטיפול בתשושי הנפש במוסד, חייב להיות עדין ומלא הבנה וחמלה, הקשיש חייב להרגיש כי הוא נמצא במקום מוגן ובטוח, שהוא אהוב ודואגים לבריאותו. הקשישים חייבים להשתלב בחברה ולהעלות בכך את איכות חייהם למרות מצבם.

ישנם מקרים שונים ומורכבים של תשושי נפש קשישים ואין מצב הדומה למשנהו, כמו למשל תשושי נפש שהם בריאים מבחינה הפיזית ויכולים לתפקד כעצמאים, אך יש כאלה שיש להם התפרצויות שטומנות בחובן סכנה כלפי עצמם או כלפי האחרים הנמצאים בסביבתם.

זו הסיבה שתשושי הנפש, חייבים להיות בסביבה מקצועית ותומכת כמו בנוף אבות, שם יש צוות מיומן ומקצועי למצבים השונים של קשישים אילו.