בית אבות או מטפל צמוד?

בחירה במטפל צמוד או במעבר אל בית אבות. במאמר זה נסקור את כל השיקולים השונים, נעבור על היתרונות לצד החסרונות השונים, ואף ניתן טיפ מהותי וחשוב.

לעיתים מגיע הרגע בו יש לקבל סיוע באופן שוטף על מנת לעשות פעולות פשוטות. כבר לא ניתן לחיות בבית ללא אדם צעיר שיסייע בפעולות השונות ולכאורה כה טריוויאליות. כאשר מגיעים לנקודה זו יש מספר חלופות, כאשר יש שתי ראשיות בהן נהוג לבחור. הראשונה היא פנייה אל מטפל צמוד והשנייה היא מעבר אל בית אבות. אין לזלזל בשיקולים לפה ולפה ולכול בחירה יש את ההשלכות שלה לצד הקשיים בהן היא מלווה והיתרונות הייחודיים לה.

לפני בחירה יש לשבת ברוגע עם האדם שהסיטואציה מיוחסת לו, לעבור עמו על הטיעונים לפה ולפה והכי חשוב לשאול אותו מה לו חשוב, מהן החששות שלו, מהי המטרה ומהם האילוצים. יש לזכור שאחרי הכול גם אם מדובר באילוצים פיזיים, עדיין יש אדם מאחורי הגוף, אדם שיש לו דעה והעדפה משלו, ולכן כל עוד הבחירה תבוא ממנו, הוא ירגיש אדון לגורלו ומכאן שהשינוי קשה ככול שיהיה, יהיה קל יותר לעיכול ולהסתגלות.

בחינת אופציית המטפל

באופן אובייקטיבי ניתן לבחון את הדברים ולמצוא את היתרונות והחסרונות הבאים: כאשר מדובר על מטפל צמוד, יש לא מעט יתרונות הנוגעים להישארות בסביבה הטבעית, אין צורך לעזוב את הבית ולעיתים אף יש תמיכה כלכלית מהמדינה למי שנמצא זכאי. עם זאת לא מדובר באדם בעל הכשרה רפואית, יש קשיי שפה, יש להתרגל לעובדה שאדם זר פלש לטריטוריה הפרטית, ההעסקה של עובד זר כרוכה בבירוקרטיה ארוכה, ולעיתים לוקח זמן עד שמוצאים את המטפל הנכון, כך שכל פעם יש להתרגל מחדש לשהות של אדם חדש בבית. לבסוף יש להיות מודעים שלכל מטפל מגיע יום חופש, כך שיש למצוא פתרון עבור יום בשבוע.

בחינת אופציית המעבר

אם נבחן את האופציה של בחירה בבית אבות, נמצא שמדובר על אופציה שגם בה ניתן לקבל תמיכה כלכלית מהמדינה, ויש בה לא מעט אנשי צוות מקצועיים, (מרופאים ועד פסיכולוגים), אך עם זאת המינוס הוא שיש לעזוב את הבית לטובת מקום מגורים חדש. עם זאת ניתן למצוא אי אלו יתרונות משמעותיים, כאשר הראשי שבהם הוא שניתן פתרון כולל עבור כל צורך וצורך- מניקיון, הכנת ארוחות וסיעוד מלא, ועד מילוי שעות הפנאי בפעילויות העשרה כגון טיולים, הרצאות, חוגים, משחקים, דיונים ועד סתם ישיבה על קפה עם חברים חדשים שניתן להכיר במקום.

שירותים משלימים

כאשר מדובר על בית אבות סיעודי שהוא גם יוקרתי ואיכותי ניתן למצוא יותר מרק טיפול קבוע ומענה חברתי, אלא ניתן למצוא גם רשת ביטחון ושקט נפשי. הידיעה שמדובר במוסד מאפשרת להיות רגועים מסיטואציות יומיומיות כגון פריצות, וגם מונעת את הצורך לצאת לעבר ביקור אצל רופא או קופת החולים. כלומר מדובר במערכת משומנת שדואגת לכל מה שחיי היום יום מצריכים.