חשיבות ביקורי המשפחה לקשיש

לאחר המעבר לבית האבות או לדיור המוגן, מגיע זמן המשפחה כולה לתמוך בקשיש שעושה את המעבר הלא פשוט מהחיים המוכרים אל החיים במסגרת חדשה.

הקשיים שמעבר לבית אבות

ברור לכולם שהמעבר מהבית הישן והמוכר אל בית אבות או אל דיור מוגן איכותי הוא משברי בתקופה הראשונה. הסביבה כולה משתנה, האנשים משתנים והתנאים אחרים לגמרי. צריך להתמודד עם עזיבת הבית שבו גרנו במשך עשרות שנים ולהתחיל חיים במסגרת חדשה בגיל מבוגר. הדבר שבדרך כלל מקל על המעבר יותר מכל, הוא ביקורים קבועים ותכופים של משפחות הקשישים בבית האבות או דיור מוגן. משפחות רבות לא מודעות לכך, אבל לביקורים שלהן כולל נכדים ונינים יש חשיבות רבה מאוד בעזרה לקשיש להסתגל ולאפשר לו לעשות את המעבר בהצלחה.

הקלו את המעבר הקשה

חשוב להבין שעבור קשישים רבים, המעבר לבית אבות או לדיור מוגן הוא חוויה קשה מאוד. לעתים חשים הקשישים כאילו מפרידים אותם מהחברה או כאילו הם פחות חשובים לחברה או למשפחה שלהם, מכיוון שבחרו להעביר אותם לבית אבות. זהו תפקיד המשפחה המורחבת להעניק גיבוי ותמיכה רבה ככל הניתן, כדי לסלק את התחושות האלו. קשישים רבים עוברים תהליך שיקומי בבית האבות, ורובם עושים זאת לטובת הילדים והמשפחה, חשוב להראות להם שאתם תומכים בתהליך הזה ושאתם אוהבים אותם בלי קשר לגיל.

הצדדים החיוביים

חשוב לקחת בחשבון את הצדדים החיוביים במעבר לבית אבות מבחינת הקשיש עצמו שמקבל הזדמנות לפתוח בדף חדש עם חיים חדשים ונוחים יותר המקנים לקשיש יותר בטיחות, פחות שעמום וקשר עם חברים חדשים.

תמיכה מהרגע הראשון

במיוחד סמוך למעבר לבית האבות, חשוב מאוד להראות לקשיש שאתם מגבים אותו על ידי נוכחות רבה. לביקורי המשפחה חשיבות רבה עבורו, גם ברמה האישית והחברתית, ולעתים אפילו ברמה הרפואית. כדאי לעשות את המאמץ ולהגיע בכל שבוע או בכל כמה שבועות לבקר את ההורים, ולהביא גם את הנכדים.