ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר

מחלות הדמנציה והאלצהיימר נחשבות מאוד שכיחות היום וכמעט כל אחד מאתנו מכיר אדם כזה או אחר שסובל מאלה. בכל אופן, אין מדובר באותו מצב בדיוק. ישנם הבדלים מהותיים בין דמנציה לאלצהיימר שיהיה כדאי לכם לדעת עליהם וזאת על מנת להבין במה באמת מדובר וכיצד להתמודד עם אותן מחלות ולחשוב עליהן באופן כללי.

אלצהיימר היא לא מחלה של מבוגרים בלבד

בניגוד אל דמנציה, אשר מאפיינת את האוכלוסייה המבוגרת, בדרך כלל מעל גיל 60 ובשכיחות הרבה יותר גבוהה אצל בני 80 ומעלה, מחלת האלצהיימר היא כזו שרלוונטית גם בעבור צעירים יותר. כמו כן, אלצהיימר מתבטאת בירידה בתפקוד הקוגניטיבי, בזיכרון, יכולת התמצאות וכדומה, כמו דמנציה, אך בניגוד לדמנציה המחלה עלולה להגיע יחד עם תסמינים נוספים כמו דיכאון, עצבנות, ואגירה של חפצים.

דבר נוסף שמאפיין את מחלת האלצהיימר זה עצם היותה יותר חמורה באופן כללי. עם אלצהיימר ניתן לחיות עד 10 שנים ולעומת זאת עם דמנציה אפשר לחיות יותר מכך. הסיבה לכך זה עצם היותה של המחלה מתקדמת באופן שיטתי עד כדי כך שהחולה כבר איננו מתפקד כלל וכלל.

דמנציה – מחלה נפוצה בגיל המבוגר

אחוז גבוה מאוד של האוכלוסייה המבוגרת סובל מנזק במידה כזו או אחרת לתפקוד הקוגניטיבי. לעתים יהיה מדובר בירידה משמעותית יותר בתפקוד הקוגניטיבי ובמקרים אחרים דווקא המחלה לא תבוא לידי ביטוי באופן כל כך חמור. בכל אופן, במידה ואדם כלשהו חש ירידה בתפקוד הקוגניטיבי שלו באופן משמעותי, כמובן שיהיה חשוב לפנות אל הרופא בהקדם האפשרי וזאת על מנת לבצע הערכה ומעקב כולל אחר המצב ממנו סובלים. אם יודעים לפעול באופן אחראי ולפנות אל הגורמים הרלוונטיים בשלב הנכון יהיה ניתן להתמודד בצורה די טובה עם המחלה.

בכל מקרה, יהיה כדאי לכם לוודא כי גם אם אתם סובלים מהמחלות הללו אתם בוחרים להישאר אנשים שמחים. בעזרת תרופות שונות שיינתנו לכם תוכלו להתמודד עם המצב של הירידה בתפקוד הקוגניטיבי בצורה די מספקת והיכולת שלכם להמשיך את השגרה יחד עם מחלת הדמנציה תהיה הרבה יותר טובה בעצם. אז אל תשכחו את החשיבות של פעולה בשלב הנכון ופנו אל הגורמים הרלוונטיים בשלב מוקדם ככל האפשר! כל אחד מכם שיעשה זאת יוכל להיות בטוח כי התועלת של הדבר תהיה מאוד משמעותית בסופו של דבר. זאת בוודאות. הרי כך תוכלו למנוע נזק מהיר יותר ולהביא לשיפור באיכות החיים.