ביטחון ובטיחות בבית – איך להימנע מפציעות מיותרות

בשנים האחרונות, חלה התפתחות ניכרת בעולם העזרים לבני הגיל השלישי בעיקר בנושא בטיחות בגיל השלישי. בעבר היה מספר מאוד מצומצם של מוצרים, כמו זכוכית מגדלת או מקל הליכה. אך היום, בעקבות ההתפתחות בתנאי החיים של האוכלוסייה המבוגרת, ניתן למצוא מגוון עצום של מוצרים שונים שמטרתם העיקרית היא:

  • הגברת הבטיחות של בני גיל הזהב בתוך בית המגורים ומחוצה לו.
  • הקלה על ביצוע פעולות יומיומיות.
  • שיפור באיכות החיים.

בכתבה זו תוכלו למצוא סקירה של אמצעי הגנה שונים ומגוונים לבית ומחוצה לו, עבור גיל הזהב. זאת על-מנת להימנע מפציעות מיותרות או מקרים של חוסר התמצאות. בנוסף, המלצות שונות וטיפים מעניינים, אז כדאי להתעניין אתנו. לשאלות וייעוץ בנושא בית אבות, היכנסו לדף הבית וצרו איתנו קשר.

רשת דיור מוגן

שימוש במקל הליכה למניעת נפילות

לחצני מצוקה ומכשירי איתור

ישנו מגוון רחב של לחצני מצוקה המוצעים בשוק בימינו לצרכי בטיחות בגיל השלישי. לפני הפירוט על סוגי הלחצנים השונים ומה כל אחד מהם מציע, מומלץ לזכור שתי נקודות חשובות מאד בעת בחירת מכשיר האיתור ולחצן המצוקה:

  1. אופן נשיאת המכשיר – מומלץ להבחין בין מכשירים הנישאים על היד ולבין מכשירים הנישאים בכיס או על נרתיק החגורה.
  2. יעד קבלת אות המצוקה – יש להבחין בין שליחת הודעת מצוקה למוקד טלפוני (מעדכן טלפונית בני משפחה), מוקד הצלה (יפעיל אנשי מקצוע) או פנייה ישירה לאחד מבני המשפחה.

לחצן מצוקה בבית

הלחצן הינו לחצן אל-חוטי אשר במקרה חירום יוצר קשר עם קופסא הקבועה בקיר. קופסא זו מחייגת לעזרה דרך קו הטלפון הביתי, ומאפשרת שיחה באמצעות רמקול המובנה בה. הלחצן נישא לרוב על היד של המשתמש בו, ומאפשר הזעקת עזרה בלחיצת כפתור פשוטה ומהירה. מתאים במיוחד לקשישים אשר מבלים את רוב זמנם בבית.

לחצן מצוקה סלולרי

הלחצן שולח אות מצוקה בעזרת הודעת SMS בנוסף ליצירת שיחה סלולרית לבן משפחה או מוקד קבוע מראש. הלחצן נישא בכיס או על יד המשתמש בו ומאפשר להזעיק עזרה בצורה מיידית. מתאים במיוחד לקשישים אשר לא מבלים את רוב זמנם בבית ואולי יזדקקו לעזרה גם בחוץ. חשוב לציין כי ישנו חיסרון ללחצן הזה כיוון שאינו שולח את המיקום בזמן מצוקה.

לחצן מצוקה נייד מבוסס מיקום

בדומה ללחצן המצוקה הסלולרי- הלחצן מאפשר הזעקת עזרה מיידית מכל מקום, בבית ומחוצה לו ושולח אות מצוקה בעזרת הודעת SMS בנוסף ליצירת שיחה סלולרית לבן משפחה או מוקד קבוע מראש. אך היתרון המרכזי של הלחצן הוא- כי בעת מצוקה משודרות גם הקוארדינטות מיקום בעזרת ה- GPS המובנה בו. מדובר בשילוב יכולות סלולריות עם יכולת של GPS בתוך מכשיר אחד זעיר.

טלפון סלולרי לגיל הזהב

מדובר בטלפון מיוחד אשר עוצב בראש ובראשונה על-מנת לשרת ולהתאים לאוכלוסיית גיל הזהב. היתרון המרכזי של הטלפון הוא בפשטות שלו שמתבטאת בעיר במקשים גדולים ובולטים, צג ברור ומואר בעל כיתוב ברור, 24 שעות דיבור בהטענה מלאה של הסוללה ותפריט בסיסי במיוחד. הטלפון מציע ממשק קל וידידותי למשתמש, וניתן לרכוש אותו בשתי תצורות. האחת, כאשר זהו טלפון המכיל את כל מקשי הספרות בצורה ברורה, כמו טלפון רגיל. השנייה, כאשר זהו טלפון בעל שלושה מספרים בלבד המיועדים לחיוג מהיר למספרים מוגדרים מראש.

עזרי בטיחות לחדר האמבטיה

בגיל השלישי עשויות להופיע בעיות ברכיים העלולות להקשות עלינו בעמידה ממושכת. במקלחת ובאמבטיה הסכנה מתגברת כאשר ישנו סיכון להחלקה.

שטיח לאמבטיה – השטיח נצמד לתחתית בעזרת לחצני ואקום המבטיחים את יציבותו. בכך מסייע למנוע החלקה בעת הרחצה.

מערכת ישיבה עבור האמבטיה – גם מכשיר זה, כמו הקודם, מקל על פעולת הרחצה. המכשיר בעל לוחות רכים, הנצמדים אל דפנות האמבטיה ויוצרים משטח נוח לישיבה. כך נחסך הצורך לעמוד על משטח חלקלק בזמן הרחצה. ניתן גם לבדוק אופציות של ספסלים לחדר האמבטיה וגם ארונות אמבטיה נגישים בהתאמה אישית.

ידיות אחיזה – ניתן לשמור על הבטיחות במקלחת ובשירותים בעזרת ידיות אחיזה מסוגים שונים.

עזרי בטיחות למטבח

קיימים סוגים שונים של עזרים מגוונים למטבח ולחדר האוכל. חלק מהעזרים הם למשל, סכום עם ידית מיוחדת המאפשרת לקשישים המתקשים באחיזה לאכול בצורה עצמאית, פותחנים שונים, כל מטבח נצמדים ובלתי שבירים, מתקנים להקלת אחיזה בקומקום, סירים מיוחדים ועוד.

מכשירים המקלים על פעולות ביתיות יומיומיות

השינויים הפיזיים המתרחשים בגוף בגיל הזהב עלולים להקשות בביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות. הצורך הזה דורש מכשירים שונים שעברו התאמה לצרכים הייחודיים של אוכלוסייה זו. מכשירים אלה יכולים לשפר את איכות החיים של המשתמש ולהקל על ביצוע פעולות יומיומיות הנתפסות כפשוטות מאד לצעירים יותר.

נעלי בית למבוגרים – מדובר בנעלי בית אשר תוכננו במטרה להקל על בני הגיל השלישי. הנעל בעלת פתיחה רחבה במיוחד עבור הכנסת הרגל לתוכה. הסוליות מסייעות במניעת החלקה וניתן לכבס את נעלי הבית במכונת הכביסה.

מכשיר המסייע בגרבת הגרביים – מכשיר זה הינו פשוט מאד וקל למשתמש. תחילה, יש לגרוב את הגרב על המכשיר. לאחר מכן, מכניסים את הרגל לתוך המכשיר. לבסוף, שולפים את המכשיר בקלות כך שהגרב נשארת על הרגל. כך בעצם המכשיר מצליח לחסוך את פעולת ההתכופפות והושטת הידיים אל עבר הרגליים.

מכשיר המסייע בלבישת בגדים – מדובר במכשיר שצורתו היא מקל עם וו מחובר לקצהו. המקל בנוי מחומר קל מאד, ומסייע בלבישת מעילים למשל. גם כאן מדובר בפעולה יומיומית אשר עלולה להפוך למטרד עבור בני הגיל השלישי.

כרית מרימה – מדובר במכשיר בצורת כרית אשר מסייע לקשיש לקום ממצב ישיבה, כיוון שהוא עצמו מרים כ- 80% ממשקל הגוף של המשתמש בו. בכך מאפשר הפעלת לחץ ומאמץ מתון יותר על השרירים.

שקע חשמל אלחוטי – היתרון בשקע האלחוטי הוא אפשרות השליטה על ידי שלט רחוק. השקע מאפשר הפעלה של מכשירי חשמל ללא צורך בקימה אליהם, אלא מרחוק וללא מאמץ מיותר.

נורה עם גלאי – מדובר בגלאי המחובר לבית הנורה. כאשר נקלטת תנועה בחדר, הגלאי מדליק את המנורה באופן אוטומטי. האור גם נכבה בצורה אוטומטית עצמאית לאחר כשלוש דקות בהן לא נקלטת תנועה בגלאי.