פעילות פנאי לגיל השלישי

תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם המערבי ואין פלא שגברים ונשים מחפשים כל הזמן אחר פעילויות פנאי חדשות גם בגיל השלישי. עם זאת, בחירה נכונה של פעילויות פנאי למבוגרים היא משימה קשה מכפי שנהוג לחשוב. הפעילויות צריכות להתאים להם מבחינה בריאותית ורפואית ויש לבחור אותן בקפידה על מנת להפיק מהן ערך מוסף.

אחת הדרכים לבחור פעילויות פנאי לגיל השלישי היא להיעזר בקהילה ובסביבה הקרובה שלהם. קהילה תומכת לקשישים מעניקה להם תחושת ביטחון ומשמשת כעוגן מנטלי במצבים שבהם הם זקוקים לעזרה. בתוך כך, קהילה תומכת מעודדת קשישים להשתתף בפעילויות ולתרגל מיומנויות שונות.

איך בוחרים פעילות פנאי לגיל השלישי?

הנה כמה טיפים שיכולים לסייע עבור בחירת פעילויות פנאי לגיל השלישי בשילוב קהילה תומכת:
א. התאמה לגיל הממוצע – יש הבדל גדול בין פעילויות שמתאימות לבני 50 פלוס, 60 פלוס ו-70 פלוס והדרך להתגבר על הפערים היא למצוא את הגיל הממוצע. לאחר שמגדירים את הגיל הממוצע של קהל היעד ניתן להתמקד רק בפעילויות שרלוונטיות עבורו. המטרה היא מצד אחד להעניק לקשישים הזדמנות להשתתף בפעילויות שמאתגרות אותם, אך מצד שני למנוע מהם תחושת תסכול ועוגמת נפש.

ב. ליווי רפואי ובריאותי – בריאות הקשישים צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות כאשר בוחרים עבורם פעילויות. במידה ולא בטוחים לגבי הפעילות שמתאימה לקהל היעד, צריך להתייעץ עם אנשי מקצוע. רצוי שאנשי המקצוע יהיו בעלי רקע ברפואה גריאטרית ומהם ניתן לקבל ליווי רפואי ובריאותי.

ג. בחירת מקום מתאים לסוג הפעילות – רשימת המקומות שבהם ניתן לערוך פעילויות פנאי לגיל השלישי מצומצמת ותלויה בתנאי מזג האוויר. בימים נעימים כמו למשל בתקופות המעבר של האביב והסתיו אפשר לערוך פעילויות במקומות פתוחים, אך בקיץ ובחורף עדיף לרכז אותן במקום מקורה. כמו כן, המקום צריך להתאים למספר המשתתפים ועליו להיות נגיש עבור בעלי מוגבלויות, קשישים שמשתמשים בכיסאות גלגלים וכן הלאה.

ד. שיתוף בני המשפחה – רוב הפעילויות שנחשבות מוצלחות עבור בני הגיל השלישי נערכות בשיתוף בני המשפחה. יש קשישים ומבוגרים שמרגישים נוח יותר להגיע לפעילות עם אנשים שהם מכירים, בעיקר בשלבים הראשונים של ההשתלבות בבתי אבות או במוסדות דיור מוגן. מכאן שהפעילות צריכה להתאים גם לבני המשפחה ולהיבחר בשיתוף פעולה איתם.

ה. השארת מקום לביטוי עצמי – אחת ממטרות העל של פעילות לקשישים היא לתת להם מקום לביטוי עצמי. את זה עושים באמצעות בחירת פעילות אמנותית, שבה כל משתתף יכול להביא לידי ביטוי את תחומי העניין שלו ביצירה, סריגה, פיסול, מלאכה, סידור פרחים, צילום ועוד.

פנאי הוא חלק חשוב מהחיים – גם בגיל השלישי
בחירה נכונה של פעילויות פנאי לקשישים נראית כמו משימה מורכבת אך היא שווה את ההשקעה. פעילויות אלו חשובות לאיכות החיים של הקשישים ומשפיעות עליהם באופן ישיר.