תעודת אזרח ותיק

עם היציאה המצופה לגמלאות, המדינה מנפיקה לתושביה הותיקים תעודת “אזרח ותיק” עם יתרונות רבים. אז מה בדיוק היא מקנה ואיך תנצלו אותה עד תום?

מי זכאי לתעודה?

תעודת האזרח הותיק מונפקת בארץ בהתאם ל”חוק האזרחים הותיקים”. לפי החוק, זכאים לתעודה תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה. עבור גברים גיל הפרישה הנוכחי הוא 67, ועבור נשים – 62. לנוחיותכם, התעודה מונפקת עבור כל תושב באופן אוטומטי ונשלחת אליכם הביתה. יש לפנות למשרד לאזרחים ותיקים רק במידה והגעתם לגיל הפרישה ולא קיבלתם את התעודה באופן אוטומטי, או שאיבדתם את התעודה שלכם. תעודת האזרח הותיק מעניקה מגוון הנחות והטבות קבועות ומיוחדות לאזרחים ותיקים. אז מה עושים קודם?

הנחה על תשלום ארנונה

נתחיל בדברים החשובים באמת: תעודת האזרח הותיק מעניקה הנחות משמעותיות לא רק על בילויים ובידור, אלא גם על הארנונה ועד שירותים חשובים אחרים. אזרח ותיק יכול להיות זכאי לקיצוץ של רבע מחיר (25%) מעלות הארנונה על דירה ששטחה עד 100 מ”ר, או 30% הנחה על דירה בגודל דומה, אם סך ההכנסות של בעליה לא עולה על המשכורת הממוצעת בשוק העבודה. כדי לקבל את ההנחות, יש לפנות לעירייה בצירוף תעודת האזרח הותיק, על מנת שאפשר יהיה לוודא את כל הפרטים ולהכניס את ההנחה באופן קבוע.

הנחות על תרבות, בילויים ותחבורה ציבורית

מלבד התשלומים על הדירה, תעודת האזרח הותיק מעניקה הטבות והנחות למגוון אירועי תרבות ובילויים. ברוב התיאטראות בארץ, במיוחד אלו הרפרטוארים, תקבלו הנחה של 50 אחוזים לפחות, כך גם במוזיאונים שונים בארץ ובתערוכות אמנות. גם שמורות טבע לאומיות וגנים לאומיים מעניקים הנחה לגמלאים ואזרחים ותיקים, בגובה של 50 אחוזים על דמי הכניסה, ולעתים אף יותר. בחלק מהגנים מוענקת לאזרחים ותיקים כניסה בחינם. גם על נסיעה בתחבורה ציבורית מטעם חברת דן, אגד או רכבת ישראל תקבלו הנחה דומה.

הנחות לאזרחים ותיקים בעלי השלמת הכנסה

שירותי הבריאות הופכים זולים יותר בגיל הפרישה, אם נדרשת לכם השלמת הכנסה. עם תעודת האזרח הותיק תקבלו תשלום מופחת על דמי בריאות, וגם הנחה משמעותית על תרופות הכלולות בסל. אזרחים ותיקים שמקבלים השלמת הכנסה זכאים גם לפטור מלא מתשלום ארנונה על דירה בגודל של עד 100 מ”ר.